W. A. Mozart: „A na konci byla svatba“

Předehra

Zpěváci se chystají na představení Figarovy svatby. Zda všechno dopadne dobře a co všechno ze zákulisí prosákne až před diváky ukáže až průběh večera.
______________________________________________________

I. jednání

Hraběcí komorník Figaro a služebná Zuzanka chystají svatbu. Zuzance vadí, že se jejich nová komůrka nachází až příliš blízko komnatám Hraběte, který ji nadbíhá. Figaro, kterému až teď došly záměry Hraběte, se ho rozhodne vytrestat. Zrovna když páže Cherubín líčí Zuzance svou lásku k Hraběnce, vejde do místnosti Hrabě, Cherubín se na poslední chvíli schová a Hrabě začne flirtovat se Zuzankou. Zvenčí se ozve Basiliův hlas a Hrabě, který nechce být u Zuzanky přistižen se schovává do stejného úkrytu. Cherubínovi se podaří na poslední chvíli vyklouznout a schovat se jinde. Basilio hledá pána, ale Zuzanka ho zapírá. Basiliovi narážky na Cherubínovo nadbíhání Hraběte rozzuří a ten vychází z úkrytu. Vykládá Zuzance, jak Cherubína nachytal se zahradníkovou dcerou Barbarinou a přitom stáhne prostěradlo, pod kterým se ukrývalo páže. Hraběte rozzuří, že Cherubín vyslechl jeho milostné návrhy a rozhodne se nešťastníka poslat k pluku.
______________________________________________________

II. jednání

Hraběnka si stěžuje, že ji manžel už nemiluj, a spolu s Figarem a Zuzankou vymyslí plán, jak ho potrestat. Figaro navrhuje, aby Zuzanka poslal Hraběti dopis, v něm ho zve na schůzku, ale místo ní tam půjde Cherubín ženských šatech. Hraběnka pak v nejlepším dostaveníčko přeruší. Zatímco se Cherubín v Hraběnčině přítomnosti převlíká, zaklepe na dveře Hrabě. Vyděšený Cherubín se schová do kabinetu, ale způsobí uvnitř hluk a Hrabě nařkne svou ženu, že uvnitř ukrývá milence. Hraběnka tvrdí, že je uvnitř Zuzana, ale manželovo podezření nevyvrátí. Ten odchází pro páčidlo v manželčině doprovodu. Zuzanka, která se ukrývala, pomůže Cherubínovi utéct oknem a zaujme jeho místo. Hrabě nalezne v kabinetu skutečně Zuzanku a musí se poprosit o odpuštění. Vtom přichází opilý zahradník Antonio s poničenými kytkami a Cherubínovým povolávacím dekretem. Zuzanka v rychlosti vylíčí Figarovi, co se stalo a ten bere vinu na sebe.
______________________________________________________

III. jednání

Zuzanka na žádost Hraběnky pozve Hraběte na večerní schůzku v zahradě. Mezitím Hraběnka vzpomíná na manželovu lásku. Když ji Zuzanka vylíčí, že Hrabě její návrh přijal, nadiktuje Hraběnka pro manžela dopis, ve kterém určí místo schůzky. Figaro nechal převléknout Barbarínou Cherubína do dámských šatů, ale Antonio převlek před všemi odhalí. Rozzuřený Hrabě hodlá páže potrestat, ale zakročí Barbarínka, která výměnou za svou náklonost, žádá Hraběte, aby ji dal Cherubína za manžela. Hrabě zahnaný do kouta nemůže než souhlasit. V noci v zahradě čeká Hraběnka, převlečená za Zuzanku, na svého nevěrného manžela. Nikdo o tomto plánu nic netuší, takže se ji nejdříve dvoří Cherubín a pak i vlastní manžel. Nakonec se dá Hraběnka poznat a zahanbený Hrabě žádá o odpuštění.

Zdroj: https://facebook.com/events/372534513874195.

Zanechat Komentář

Podrobnosti události
 • Dnů
  Hodin
  Minut
  Vteřin
 • Datum začátku
  9.12.2020 18:00
 • Datum konce
  9.12.2020 20:00
 • Stav
  Nadcházející
 • Kategorie
 • Adresa
  Palackého 75/21, 77900 Olomouc, Czech Republic